Uuring: Eestimaalased peavad parimaks investeeringuks kinnisvara

Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse tellimusel läbi viidud uuringu kohaselt on Eesti elanike hinnangul kinnisvara parim vaba raha paigutamise võimalus. Majandusliku heaolu kindlustamisel loodavad elanikud oma kodule kui investeeringule.

Kinnisvaraturu ülevaated, Investeerimine, Swedbank, Kati Voomets, Swedbanki Rahaasjade Teabekeskus, Uuringud

Säästuvõimelistest elanikest hindas 62% parimaks vaba raha paigutamise võimaluseks investeerimist kinnisvarasse. Raha paigutamist panka eelistas 27% inimestest. Aktsiate ostmist pidas tulusaks ja turvaliseks 19%, pensionisüsteemi 17% ja raha fondidesse paigutamist 14% säästuvõimelistest elanikest.

„Viimase viie aastaga on hüppeliselt kasvanud just kinnisvarasse ja pensionisüsteemi investeerimist eelistavate inimeste osakaal. Vaba raha paigutamist ühisrahastusplatvormide kaudu, hoiu-laenuühistutesse või krüptoraha ostmist usaldavad jätkuvalt väga vähesed,“ kommenteeris uuringutulemusi  Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse juht Kati Voomets.

Majandusliku heaolu kindlustamisel käsitlevad inimesed investeeringuna eelkõige oma kodu, mitte lisakinnisvara, maad või muid varasid. Vaid iga kümnes uuringus osalenud elanik on viimase kümnendi jooksul investeerinud kinnisvarasse, mis ei ole tema kodu. Lähima viie aasta jooksul plaanib kodule lisaks kinnisvara osta iga viies elanik.

„Kui viis aastat tagasi olid kinnisvarasse investeerida soovinud inimesed valdavalt passiivsed ning polnud midagi oma kavatsuste elluviimiseks ette võtnud, siis täna astutakse juba konkreetseid samme oma soovi täitmiseks, otsides sobivaid kinnisvarapakkumisi, kogudes laenu sissemakseks raha või otsides sobivat laenupakkujat. Inimesi motiveerib selleks varasem kinnisvarasse investeerimise kogemus ja säästude,“ ütles Kati Voomets.

Vaatamata sellele, et kinnisvara peetakse järjest enam heaks tulevikukindlustamise vahendiks, ei olda rahaliste raskuste korral valdavalt valmis seda müüma.

Aktsiate ostmist parimaks raha paigutamise viisiks nimetanud vastanutest eelistavad rohkem kui pooled  investeerimist Eesti päritolu ettevõtete aktsiatesse. „Aktsiatesse rohkem investeerima motiveeriks inimesi eelkõige kindel oodatud tulu dividendide näol, ettevõtte usaldusväärsus, soov teenida aktsiahinna tõusust, vähene risk ja varasem positiivne aktsiatesse investeerimise kogemus,“ ütles Kati Voomets. „Takistustena aktsiatesse investeerimisel toodi välja puudulikke teadmisi ja kogemusi ning ebapiisavaid säästetud rahasummasid,“ lisas Kati Voomets.

Kõikidest küsitluses osalenutest pidas end säästuvõimeliseks 59% küsitletutest, kellel oli nende endi hinnangul võimalik piirata jooksvat tarbimist ja säästa tulevikuks. Võimalus raha tulevikuks säästa puudus 29%-l vastanutest ning 11% ei soovinud kokku hoida ega mõtle tulevikule.

Kinnisvara omas 85% uuringus osalenutest.

Uuringu viis Swedbanki Rahaasjade Teabekeskuse tellimusel läbi Eesti Konjunktuuriinstituut selle aasta veebruaris. Kokku küsitleti 800 elanikku vanuses üle 16 aasta.

MTA võtab sihikule ühemehefirmad

03.04.2018

alt
alt

Kuidas lugeda kinnistusraamatu andmeid?

04.04.2018

Sarnased uudised

alt

Kinnisvaraturul pole mõtet kõike kokku osta

alt

Pingestunud Helsingi turg toob kinnisvarainvestoreid Tallinna

alt

Kinnisvaraarendajatel on raskem laenu saada

alt

Keskmine Tallinna korter teenib omanikule üle 500 euro kuus

alt

Rahvussport kinnisvaraturul: pensioni 4. sammas ehk üürikorter

alt

Arakas: Tallinnas on praegu müügis aasta jagu uusi kortereid

alt

Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas

alt

Arco Vara: tihe konkurents on vähendanud arendajate kasumimarginaale

alt

Efteni kolmanda fondi ärikasum kasvas kümne kuuga 19 protsenti

Kõige populaarsemad

1

Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas

2

Tallinna idapoolseim hüpermarket sai valmis

3

Sinu maja, Sinu nägu – ehitusloa dokumentatsioon aasta lõpuni TASUTA!

4

Küttepuidu hind on vähem kui kahe aastaga tõusnud pea 60 protsenti

5

Eesti Raudtee enampakkumine Suurtüki 12 müümiseks nurjus

6

Rocca al Mare keskus kujuneb ümber Lääne-Tallinna südameks

Toimetaja valik

alt

Maaüksuste piiride korrastamine muutub maaomanikele lihtsamaks

alt

Eestis on kinnisvaratehingud jätkuvalt maailma soodsamate seas

alt

EKFL: Kinnisvaraettevõtjad ootavad turu rahunemist